Po mentorių mokymų tenka luktelėti maždaug iki sausio pradžios/liepos pabaigos, kol tavo Senior Mentorius (toliau – SM) sulaukia sąrašo su mainų studentais.

Kai SM sulaukia mainų studentų sąrašų, paskirsto juos savo kuruojamiems mentoriams. Iš SM turėtum gauti kuruojamo studento vardą, pavardę ir el. pašto adresą. Kita informacija yra papildoma.

Kai jau turi užsienio studento el. paštą – nedelsdamas parašyk jam laišką. Pranešk, jog būsi jo mentorius. Sužinok kada tiksliai tavo mentoree atvažiuoja ir kur apsistos Lietuvoje (bendrabutyje ar ieškosis buto).

Visi studentai informuoti, jog mentorius turi su jais susisiekti. Bet nenustebk – kartais pasitaiko, kad studentai pamiršta arba ne visada žino, kad gali gauti mentorių (visko būna!)

Kai kurie studentai yra pakankamai savarankiški, todėl susisiekus gali atrašyti, jog dėkoja už pagalbą, tačiau jam/jai jos nereikia. Tokiu atveju informuok savo SM, kad iškilus nenumatytų problemų, žinotumėme situaciją. Nieko tokio, jeigu labai prireiks, susisieks :)

 

Jei el. paštas neveikia – pranešk savo grupės SM. Registruosime neveikiančius el. paštus ir bandysime ieškoti būdų susisiekti su tavo kuruojamu studentu. Nesijaudink, mainų studentai yra suaugę žmonės, jei prispirs bėda, jie gali kreiptis į Tarptautinių programų ir ryšių skyrių (toliau – TPRS), kuris yra pagrindinis tarpininkas tarp mainų studentų ir Vilniaus universiteto.

Jei studentas gyvens bendrabutyje, suderink su atitinkamo bendrabučio administratore, ar studentas tikrai ten gaus kambarį ir būtent tokį, kokio prašė savo bendrabučio prašyme. Jei kyla nesklandumų, tarkis su bendrabučio administratore kuo skubiau, dar prieš studentui atvykstant (o ne su lagaminais prie durų). Nepatingėk nuvažiuoti į bendrabučio administraciją išsiaiškinti rūpimus klausimus dėl apgyvendinimo – gyvai galima išspręsti daugelį problemų.

Saulėtekio bendrabučiuose gali reikėti paimti kambario raktą, geriausia kelios dienos prieš tavo mentoree atvykimą. Mentorių ir užsienio studentų yra daug, taigi nedelsk ir pasistenk sutvarkyti reikalus kuo anksčiau. Sek informaciją mentorių grupėje ir pasidalink nauja informacija, jei sužinosi ką nors nauja. Visus bendrabučio mokesčius studentas apmokės būdamas Lietuvoje.

Jei mentoree nori gyventi bute, paklausk, ar buto ieškosis pats, ar reikės tavo pagalbos. Dažnai susirasti butą pavyksta tik jau atvykus į Lietuvą, taigi reikėtų aptarti kur apsistos atvykęs, jei dar nebus radęs buto (dažnai studentai apsistoja kelioms dienoms „Corner Hotel“, „Jimmy Jumps House“ ir pan. bei tuo pat metu intensyviai ieško buto).

 

Informuok savo mentoree apie studento pažymėjimus: LSP ir ISIC.

ISIC (International Student Identity Card)

Studentai gali atsivežti savo ISIC kortelę arba ją gali pasidaryti per keletą minučių jau atvykę į Lietuvą, tačiau viešojo transporto nuolaida oficialiai galioja tik ES piliečiams. Jei labai nori, ES šalių studentai gali gamintis LSP, bet laiko atžvilgiu tai nėra praktiškas sprendimas. Pagrindinis ISIC skirtumas nuo LSP – reikės gamintis VU bibliotekos pažymėjimą ir neturės prieigos prie MKIC nuo 21 iki 9 val.

LSP (Lietuvos studento pažymėjimas)

LSP suteikia pilną prieigą prie VU bibliotekos bei viešojo transporto nuolaidas visiems studentams. LSP yra privalomas ne Europos Sąjungos valstybių piliečiams. Kad ir kaip ilgai ir nuobodžiai tektų laukti LSP pagaminimo (užtrunka iki dviejų savaičių, retais atvejais – iki mėnesio), ne ES piliečiams vis tiek reikia užsisakyti šį pažymėjimą. Pastaba: užsisakyti LSP bus galima tik po registracijos universitete OW metu!

LSP užsakymo gidas: Ordering LSP

 

Būtinai apsikeiskite Facebook kontaktais, kad galėtum juos informuoti apie renginius, pridėti prie grupių ir pan. Pridėk savo studentus prie bendros VU mentorių ir studentų Facebook grupės.

Mentorius yra ne tik pagalbininkas-konsultantas visais rūpimais klausimas, bet ir pirmasis draugas svečioje šalyje. Tapk ne vien tik informacijos „šaltiniu“, bet bandyk rasti kažką bendro. Jei tapai mentoriumi, tai parodo tavo norą susidraugauti su kitų kultūrų atstovais, ar ne tiesa? Pabandyk sužinoti daugiau apie jų kultūrą iš pirmų lūpų ir pats pasidalink savo patirtimi, papasakok užsieniečiui apie mūsų šalies kultūrą, tradicijas. Atmink, kad užsienio studentas visada tave prisimins kaip „my Lithuanian friend“ :)

Pasiteirauk ar jam nekyla jokių klausimų, susijusių su atvykimu ir jo gyvenimu Lietuvoje. Pavyzdžiui, kad atsivežtų tik eurų, nes kitą valiutą reikės išsikeisti. Labai svarbu paminėti, kad pasiimtų tinkamų drabužių (kad netyčia neatvažiuotų į pusnis ir -20 su flip-flopais), nusiųsk tinkamų rūbų nuotraukų, kad galėtų bent dalį jų atsivežti jau iš savo šalies (tai ypatingai aktualu žiemą, atvykstantiems pavasario semestrui). Gali paminėti, kad nebūtina imti labai daug bagažo. Pavyzdžiui, kai kurie studentai atsiveža pusę lagamino savo šalies maisto, nors jo galima įsigyti ir Lietuvoje.

Pabandyk įsijausti į savo mentoree vaidmenį ir pagalvok, kokie klausimai tau neduotų ramybės?

Būk aktyvus ir pastabus, bet ne per daug lipšnus, nes prie gero greitai priprantama... todėl gali net nepajusti, kaip staiga imsies rūpintis „vaiku“. Lietuvių liaudies išmintis sako: „Kaip šauksi, taip atsilieps“, tad „neperlenk lazdos“!

Būtinai apsikeiskite kontaktiniais telefonų numeriais, kad nepražiopsotumėte savo mentoree oro uoste, autobusų ar geležinkelio stotyje (galite tiesiog neatpažinti vienas kito – dažnai pasitaiko!) Galų gale, kaip jūs susisieksite pirmosiomis dienomis, jei tavo studentas neturės lietuviško telefono numerio (ir interneto)? „Ežio“ mobiliojo ryšio kortelių bus galima gauti nemokamai ESN Vilnius University biure Saulėtekyje, iš savo SM bei OW renginių metu.

 

Orientacinė savaitė (Orientation Week). Tai pirmoji rudens arba pavasario semestro savaitė, kuomet prasideda mokslai Vilniaus universitete. Pirmoji diena (Opening Ceremony) yra įvadinio pobūdžio, kuomet visi užsienio studentai užsiregistruoja universitete bei susipažįsta su mūsų universiteto svarbiausia akademine informacija. Visos savaitės metu jiems bus rengiami įvairiausi užsiėmimai, vakarėliai, renginiai ir pan., todėl ESN Vilnius University komanda ir TPRS labai rekomenduojame visiems užsienio studentams pasistengti sudalyvauti šioje nuostabios savaitės renginiuose.

Svarbu atvykti į Opening Ceremony vien dėl oficialiosios dalies, kuri labai svarbi jų studijoms (registracija universitete ir pan.). Jei neįmanoma atvykti iki OW, tuomet nieko nepadarysi – susižinos reikiamą informaciją ir užsiregistruos vėliau per savo koordinatorius TPRS. OW programą ir daugiau informacijos sužinosi iš savo SM, Facebook grupėje bei ESN Vilnius University svetainėje.

 

Informacija atnaujinta 2016 m. liepą.

 

Pasitikimas

Apgyvendinimas

Bendrabučiai

TPRS

Migracijos valdyba

Sveikata

Banko sąskaitos atidarymas

Kiti dalykai

Mentoriaus sutartis        

Mentoriaus pareigos